לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

איך לתקן דלת חורקת

דלת חורקת היא אף פעם לא צליל נעים לאוזן שלנו. לא נעים להגיע אחרי יום עבודה ארוך עם ידיים מלאות בקניות מהסופר ולגלות שדלת הכניסה שלנו הביתה חורקת ועושה קולות של דלת בסרטי איימה. דלתות חורקות הם אחד הדברים הקשים ביותר לשמוע. שכן, פתיחת דלת נעשית בצורה קבוע ובספר פעמים רב במהלך היום, ואנו כלל לא חושבים על עד שאחת מדלתות הבית שלנו מתחילת לשגע אותנו עם צלילי חריקה.

 

ממה נגרם חירות דלת?

לעיתים דלתות ישנות יתחילו לחרוק מעצמן, ישנם מצבים שגם דלתות חדשות יתחילו לחרוק משום שלא עברו התקנה בצורה נכונה. ישנם מצבים שדלת תחרוק משום שהיא שוקעת ומשתפשפת על הרצפה. ישנם מצבים שדלת הבית שלנו תתחיל לחרוק בגלל רעידות אדמה, מצב זה אינו נפוץ כל כך בישראל אבל חשוב שתדעו.

מקרים רבים שגורמים לחריקות דלת הן טריקות של דלת הבית בצורה חוזרת וחזקה. לעיתים נוצר מצב לא רק של חריקה אלא גם של בעיות נעילה וסגירתה של הדלת במקרים כאלה אפשר לנסות לתקן לבד, במידה ולא הצלחתם התקשרו למנעולן שיסדר עבורכם את הבעיה.

 

האם ניתן לתקן לבד דלת חורקת?

בטח שכן, במידה ואתם אנשים בעלי רוח הרפתקנות ישנן שתי אופציות שבעזרתם תוכלו לתקן את חריקת הדלת בבית שלכם.

 

הדרך הראשונה:

כיוונם של הצירים – במצב כזה נגביע את הדלת שלנו על ידי הוספתם של כמה דיסקיות.

מה נצטרך? – פטיש ושני מברגים אחד שטוח וגדול והשני שטוח ורגיל.

כיצד מכוונים את צירי הדלת? – כדי לכוון את הדלת שלנו נצטרך לעשות חמישה שלבים:

 1. פותחים את הדלת למצב שהיא חצי פתוחה.
 2. בעזרת המברג הגדול אשר נדחוף אותו מתחת לדלת, נרים את הדלת כדי ליצור לה הגבעה וקיבוע למקומה.
 3. ניקח את המברג הרגיל ונמקם אותו בחיבורו של הציר העליון, לאחר ששחררנו את הלחץ שיש על הדלת בעזרת מכות פטיש קלות נוכל לשחרר את הפין שמחבר את הדלת לציר.
 4. מושכים בעדינות את הדלת לכיוונינו ומוציאים בזהירות את הציר העליון ממקומו.
 5. נסובב את התותב עם כיוון השעון בשני סיבובים, נחזיר את הציר למקומו.על ידי הפטיש נדפוק את הפין כלפי מטה ונחזיר אותו למקומו.

בשלב זה נבדוק האם הדלת נסגרת בצורה טובה ותקינה. במידה וכל מה שעשינו לא עזר לפתור על בעיית החריקה נתקשר לבעל מקצוע. בעל מקצוע מוסך יוכל לפתור את הבעיה הזאת בצורה מהירה מאד ואיכותית. פתרון נפוץ שעוזר למניעת חריקת הדלת הוא הוספת דיסקיות לצירי הדלת. כמות הדיסקיות שניתן להכניס לרוב לא תעלה על שלוש דיסקיות, אך תלוי עובי הדיסקית.

 

הדרך השנייה:

לאיזה חומרים נזדקק? – ניירות שיוף, תרסיס שמן (המיועד לשימון דלתות) וסמרטוט שלא צריך יותר. במידה ומדובר על חריקה שמקורה לא נובע בשפשוף הדלת עם הרצפה ככל הנראה מדובר על חריקה שמקורה מפעולה לא תקינה של התזוזה של צירי הדלת עם הדלת.

פעמים רבות לכלוך, חלודה או עצמים מיניאטוריים שתקועים בין ציר הדלת לפין הדלת הם שגורמים לחריקות המעצבנות. תקלה מסוג זה היא תקלה מאד פשוטה לתיקון ולא דורשת כלל בעל מקצוע כדי לסדר אותה. ולשם כך ישנם חמישה שלבים פשוטים והם:

 1. ראשית, נפרק את הדלת מהצירים שלה, ישנן דלתות שניתנות להרמה בעזרת הידיים כדי להוציא את הדלת מהמקום שלה, וישנם דלתות שנצטרך להיעזר במברגים ופטיש (כמו שהסברנו למעלה). לאחר ששחררנו את הדלת ממקומה נניח אותה בצורה זהירה בצד מושענת על הקיר או שוכבת על הרצפה ונדאג שאיש לא יפול ממנה בטעות.
 2.  כמעט, שהדלת לא מהווה בינינו לבין הלכלוך חוצץ נוכל לנקות את חלקי הצירים. חשוב מאד לנקות גם את הצירים הממוקמים על הדלת וגם את הצירים הממוקמים על משקוף הדלת. כדי לנקות בצורה טובה את הצירים הללו ניעזר בכלים שנוכל להגיע לכל פינה הכי קטנה כדי לנקות את כל החלקים הגורמים לצליל הנוראי.
  בין הצירים לרוב נמצא אבק, גרגרי חול, וכל לכלוך כזה או אחר שעבר להתגורר בצירי הדלת שלנו ומפריע לתנועתה החלקה.
 3. במידה וקיימת חלודה על אחד מצירי הדלת שלנו נשייף אותו בעזרת נייר השיוף ולאחר מכן ננקה אותו בעזרת חומר מתאים שלא יצור חלודה נוספת.
 4. לאחר ניקיון יסודי של צירי הדלת שלנו הגיע הזמן לשימונה של הדלת. ניתן להשתמש בגזיר או בכל שמן המיועד לשימון צירים ודלתות. (חשוב לא להשתמש בשמנים אשר לא מיועדים למטרה זו משום שהוא יכולים רק להזיק בכך שידבקו אליהם דברים נוספים).
 5. נחזיר את הדלת בחזרה למקומה בצורה טובה, איכותית ובטוחה ונזיז אותה מספר פעמים כדי שהשמן יכנס ויעבור בכל המקומות.

 

לסיכום

דלת חורקת היא אחד הצלילים הקשים ביותר שאוזן אנושית יכולה לשמוע. זהו יכול להיות סוג חדש של עינוי. כדי לפתור אתכם ואת תושבי הבית מסיוט שכזה ישנן כמה אופציות שבעזרתן ניתן להפוך כל פתיחה של הדלת לחלקה. במידה ולא הצלחתם לבד לפתור את הבעיה התקשרו לבעל מקצוע שיעשה את העבודה בצורה טובה, איכותית ומהירה.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

5 דברים שכדאי לדעת על כספות

ישנם דברים בחיים שהם לא כל כך חשובים ואפשר להסתפק משהו פשוט לצורך סיפוק רצונינו. אבל שהדבר מגיע לבחירת כספת המצב כבר נהיה שונה וישנם

5 טעויות נפוצות שקורות לגנב

כולנו רוצים לשמור על הבית שלנו, על המשפחה ועל הרכוש שלנו בצורה המושלמת ולא לתת פרצה לגנב. אך את האמת שרובנו לא מודעים לדברים רבים

8 טיפים לבחירת מנעולן

אף אחד לא יודע מה יהיה הרגע שבו הוא יצטרך להזמין אליו הביתה מנעולן. מנעולן הוא מקצוע מפוקפק שאנו יכולים ליפול בפח אם לא נדע

איך בוחרים מנעולן

מנעולן הוא בין אנשי המקצוע החשובים ביותר שאנו יכולים להזדקק לשירותיו. לא פעם אנחנו עומדים בסיטואציה שאנחנו צריכים את שירותיו של מנעולן מקצועי. בסיטואציות רבות

איך בוחרים פורץ

בחיינו יהיו רגעים שנאלץ להזמין פורץ אלינו הביתה. הפורץ לרוב יתן לנו את שירותיו בכך שהוא יפתח לנו דלת שאין באפשרותנו לפתוח אותה בצורה המקובלת

איך יודעים מתי צריך להחליף מנעול

כולנו רוצים לשמור על הבית שלנו, המשרד שלנו והחסן שלנו מוגן ובטוח מפני גנבים ופריצות. עצם הידיעה שהבית שלנו מוגן נותנת לנו רוגע נפשי. אך

לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:
או השאירו פרטים בטופס: