לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

החלפת ידית בהלה

אתם צריכים להתקין ידית בהלה או להחליף ידית בהלה שנשברה או שכבר לא עובדת בצורה טובה? בשנים האחרונות התקנות של ידית בהלה הפכו לדבר מבוקש מאד ואנשים רבים פונים למנעולנים מקצועיים לצורכי התקנה של ידיות אלו. כיום, התקנה של סוג כזה של ידיות מחויב על פי חוק בכל מגדל מגורים או במבנים ציבוריים.

לכן, חשוב מאד שהתקנתם של ידיות בהלה יבוצעו על ידי מנעולנים מורשים שמתמקצעים בסוג כזה של עבודה ולא על ידי מנעולנים שלא מבינים בתחום ידיות בהלה. מה היא ידית בהלה? איזה סוגים קיימים בשוק? מה הדגשים החשובים לבחירתה? מה צריך לקחת בחשבון? במאמר הבא נענה לכם על כל שאלות אלו ונעשה לכם סדר בראש.

 

מה זה אומר ידית בהלה בכלל?

כאשר אנו מדברים על ידית בהלה אנו מדברים על אותן ידיות ארוכות שמותקנות על דלתות מבני מגורים, מבנים ציבוריים, בכניסה לחדרי מדרגות ועוד. הייחודיות המובהקת של סוג כזה של ידיות מתבטא בכך שבעזרת נגיעה קלה הדלת נפתחת לרווחה וכמות מאד גדולה של אנשים יכולים לעבור באותה דלת ובאותה עת.

הדרישה לסוג כזה של ידיות במבנים ציבוריים ובמבני מגורים נכנסה לתוקף בתחילת שנות ה-20 כאשר אירעו מספר אסונות גדולים בעיקר של שריפות שאנשים נרמסו בדרך החוצה מהמבנה בעת אירוע החירום. במקרים אלו הידיתיות לא היו קלות מידי לפתיחה והדלתות היו צרות מאד מה שלא מאפשר לאנשים לברוח מהשריפה ולהימלט מהסכנה.

בעקבות אירועים אלו היה אפשר להבין מדוע חוק זה נכנס לתוקף בכל אותם מבנים ציבוריים ומבני מגורים. לכן, חשובה מאד התקנת ידיות בהלה אלו אך ורק על ידי מנעולנים מורשים שמתמקצעים בסוג זה של התקנת דלתות וידיות. שם נוסף שיש לידיות בהלה הוא "ידית פאניקה".

 

אילו סוגי ידיות בהלה קיימות בשוק כיום?

כיום, ניתן למצוא בשוק כמה סוגים של ידיות בהלה:

  1. טאצ' בר – צורתה של ידית זו היא צורת מלבן אשר מתחברת בצמוד לדלת לכל רוחבה. ידית הטאצ' בר יכולה להיות מורכבת עם מושך לשון או עם לשון עצמאית.
  2. ידית דחיפה או פוש בר – ידיות בהלה מסוג זה הם דקורטיביות ואסתטיות הרבה יותר מאשר סוג ידיות הבהלה מסוג מוט צינור. הידית עשויה מגוף מלבני המורכב על גבי מוט, וכל מה שצריך לעשות הוא לדחוף בעדינות את אותו הידית ולפתוח את הדלת לרווחה.

את סוג ידיות מוט הצינור רצוי ומקובל להתקין בדלתות שלא גלויות בגלל שרמת האסתטיקה שלהם נמוכה ולא מהווה שיקול גדול. היתרון של סוג זה של ידיות בהלה (ידית דחיפה) בעיקר מתבטא במראה האלגנטי מאד של אותה ידית, היתרון נוסף שהיא תופסת פחות מקום במרחב הדלת. לכן, במידה ומדובר על חלל לא גדול הפתרון הטוב ביותר יהיה שימוש בסוג כזה של ידיות בהלה.

בסוג זה של ידיות בהלה שני צידיה של הידית מחוברים למנגנון הנעילה של הדלת. הידית עשוייה מצינור עגול שכאשר אנו דוחפים אותו כלפי מטה נעשית פתיחתה של הדלת במהירות ובקלות.

 

קיימים הבדלים נוספים בין שני סוגי ידיות הבהלה:

ידית מושכת לשון – ידית מסוג זה מתאימה לאותן דלתות שכבר יש להן מנעול מובנה בתוכן. במקרה כזה תפקידה של הידית הוא למשוך לשונית שכבר נמצאת במנעול הדלת ועצם משיכת הדלת מפעילה את המנגנון של הסגירה והפתיחה של הדלת. חשוב לדעת שהתקנת ידית בהלה בעלת מנגנון של משיכת לשון לא תמיד אפשרית אם מדובר בדלת עם מנעול מובנה שחבוי בתוכה. רק כאשר מדובר על דלת עם סוגי מנעולים של 72, 85 או 92 מ"מ. זהו מרחק שקיים בין ציר הידית לציר הצילינדר. שפעולה זאת מבצעת את הכנסת והוצאת הלשונית.

ידית עם מנגנון נעילה חיצוני ( הכוללת לשון מובנת) – במקרה זה הידית היא גם המנעול של הדלת. סוג ידית זה כולל שני חלקים:

הראשון – הוא הידית שבתוכה יש לשונית שכאשר היא נמשכת אחורנית היא מאפשרת את הפתיחה של הדלת גם לאחר טריקה.

השני – מנגנון זה מותקן על הדלת והוא גומחה שאליה נכנסת הלשונית. בגלל שסוג זה של מנגנון נחשב פחות יפה ואסתטי, לרוב מנגנון זה יותקן על דלתות שפחות נראות כלפי חוץ.

בנוסף, ידית בהלה בעלות מנגנון חיצוני יתאימו יותר לסיטואציה שנעדיף את האפשרות של יישום מהיר של המנגנון על הדלת, וכדי לחסוך את הצורך בהתקנת דלת עם מנגנוני נעילה מובנים.

ניתן למצוא סוג זה של ידיות עם לשונית אחת עבור דלתות קטנות או דלתות סטנדרטיות, או דלתות עם בריחים שמיועדים לדלתות גדולות יותר וכבדות יותר. חשוב מאד הייעוץ עם מנעולן מורשה כאשר אנו מתלבטים איזה סוג של ידית יתאים לדלת שלנו ולסוג החלל שאנו רוצים להכניס את אותה הידית.

 

ידית הבלה שמיועדת לדלת חירות או ידית בהלה שמיועדת לדלת אש

ברוב המקרים התקנתה של ידית בהלה במבנים ציבוריים תהיה חובה על פי חוק של המדינה בכל מה שנוגע להליכי רישוי לעסקים. כאשר אנו עוסקים בסיטואציה כזאת חשוב שנבין את ההבדל בין ידית לדלת חירום לבין ידית לדלת אש.

דלתות רגילות תפקידם הוא להיפתח במהירות ולאפשר לאנשים להימלט מאותו מקרה חירום לעומת דלתות אש שתפקידם כבר גדול יותר, מעבר לשימוש מהיר לצורכי מילוט על דלת האש גם להיות מוגנת מאש שלא תחדור אותה ותסכן את האנשים. השוני שצריך להיות בכל סוג של ידיות אלו הוא החומר שממנו עשוייה הידית.

החומרים שמיועדים לידיות בהלה לדלתות אם הם החומרים פלסטיק שחור ונירוסטה, שני חומרים אלו הם עמידים בפני אש וחום. בנוסף, דלתות אש יגיעו תמיד עם מנעולים פנימיים מוחבאים בגודל סטנדרטי של 72 מ"מ. פרמטר זה מחייב את הבחירה בידית המתאימה.

דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שדלתות אש עם ידיות בהלה יכולה לעיתים לכלול בתוכה חוץ מהידית שנמצאת בצידה הפנימי של הדלת גם מנעול קבוע בצד השני שלה. דבר זה מאפשר שימוש רגיל בדלת האש מצידה החיצוני ונותן את האופציה לנעול במקרה הצורך.

 

האם החלפת ידית בהלה יכולה להיות על ידי כל בעל מקצוע?

התשובה היא לא, החלפת ידית בהלה חייבת להיעשות אך ורק על ידי מנעולן מורשה לבצע פעולות אלו. הסיבה לכך היא שידיות בהלה מטרתן היא לשמור על חיי הציבור במקרה חירום. התקנה לא איכותית יכולה להוביל לבעיה בשעת חירום .

 

מה מחיר של החלפת ידית בהלה?

מחירי החלפת ידית בהלה מושפע מכמה גורמים: סוג המנגנון (חשמלי או מכני), גודל הידית והמותג. טווח המחירים של החלפת ידית בהלה נע בין 450 ל-1,200 ש"ח.

 

לסיכום

לאחר שהבנו מה היא ידית בהלה וכמה היא חשובה חשוב שנשקיע בה ובבעל המקצוע את הסכום הדרוש ולא נחסוך. סיטואציה בה ידית בהלה לא מותקנת בצורה טובה יכולה להוביל בשעת חירום לדלת שלא נפתחת או מתפקדת כמו שצריך.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

החלפת ידית לדלת זכוכית

דלתות זכוכית זכו ולא סתם לסוג הדלתות המפואר והיפה ביותר. בעזרת דלתות זכוכית אנו יכולים להנות מכל הנוף והאור שיש בחוץ גם בלי לפתוח את

החלפת ידית לדלת אלומיניום

דלתות אלומיניום לרוב ישמשו אותנו כדלת כניסה, דלת פנים, דלת למשרד, דלת למחסן ועוד. דלתות אלומיניום הן דלתות יפות, מרהיבות, חזקות ומעוצבות. במידה וידית הדלת

החלפת ידית לדלת לעסק

לעסק שלכם מגיע הרבה תשומת לב והשקעה. לא תרצו ולא בחלומות הכי גרועים שלכם להגיע בבוקר לעסק שלכם ולגלות שמשהו קרה לדלת שלא הייתם שם.

החלפת ידית לדלת עץ

דלתות זה דבר שלרוב לא ניתן לו יותר מידי חשיבות כאשר היא עובדת כמו שצריך. לא נשים לב אם יש לה תקלה מסוימת ולא נשים

החלפת ידית לדלת אש

נכון, ברוב שעות היום רובנו הגדול לא חשוף לדלתות אש בצורה כל כך גבוהה. אך דלת אש כמו שהיא נשמעת תפקידה הוא לשמור עלינו מפני

החלפת ידית לדלת רב בריח

גם לכם קרתה הסיטואציה שבאתם לפתוח את דלת הרב בריח שלכם והידית נשארה לכם ביד? זהו לא קורה רק לכם וזהו היא בעייה שכיחה בכל

לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:
או השאירו פרטים בטופס: