לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

התקנת ידיות

חשים כי ידית הדלת שלכם מתחילה לעשות לכם חיים קשים יותר מבעבר? חוששים כי יום אחד בזמן הסגירת של הדלת הידית שלכם תישאר לכם ביד במקום על הדלת? חשים כי היידת שלכם עובדת בצורה קשה לפתע? ישנם מקרים רבים בהם הידית שלנו כבר לא מתפקדת כמו שצריך. ידית לא תקינה היא ידית שיכולה להוות לנו המון בעיות בדלת כמו דלת שנתקעת, השפעה על שאר מנגנוני הדלת ועוד. חשוב מאד לא להזניח תקלות שיש לנו בדלת משום שהן יכולות להביא לתקלות רבות יותר. מנעולן מקצועי הוא מנעולן שיוכל לסדר לנו את הבעיה בצורה מקצועית ואמינה. המאמר הבא יעסוק על כל מה שחשוב לדעת בנוגע להתקנת ידיות. 

 

הידיות בחיינו

ראשית, נפתח בהסבר קצר על כמה חשובה הידית בחיינו. לכל דלת חייבת להיות ידית. הידית היא החלק השימושי ביותר בדלת שלנו. בעזרת הידית אנו יכולים להזיז את מנגנוני הדלת שנמצאים בפנים ובכך לאפשר לפתיחת וסגירת הדלת שלנו. לכל דלת יש ידית שמתאימה לה ולכן חשוב מאד לבצע התאמה מתאימה בין הידית לסוג הדלת שיש לנו. ישנם מגוון רחב מאד של ידיות כמו: ידיות לדלת רב בריח, ידיות לדלת שריונית חסם, ידיות מעוצבות, ידיות לדלתות זכוכית, ידיות בהלה, ידיות לדלת ביטחון,ידית לדלת ממ"ד, ידיות לדלת אש ועוד. כל ידית והתפקיד שלה. חשוב מאד לא להחליף ידית לדלת אם אנו לא בטוחים שהידית שזה הסוג המתאים לדלת שלנו.

הידית של הדלת שלנו היא חלק חשוב מאד בכל מה שנוגע לתפקוד איכותי של הדלת שלנו. אם ידעתם או אם לא ידעתם מנגנוני הדלת שלנו מחוברים זה לזה ועובדים בצורה מסונכרנת אחד עם השני. לכן, כאשר יש לנו בעיה מסוימת באחד מהמנגנונים של הדלת שלנו הוא יכול להשפיע גם על שאר מנגנוני הדלת שלנו לפעול בצורה פגומה. לדוגמא: במידה ויש לנו ידית שקיבלה מכה מחפץ כלשהו וכעת היא עובדת בצורה עקומה היא יכולה להשפיע על מנגנון הנעילה שלנו גם לעבוד בצורה עקומה מה שיכול להוביל לדלת שלנו להינעל ולהיתקע.

 

בעיות מוכרות בידיות הדלת שלנו

ישנם מגוון רחב מאד של סוגי בעיות שיכולות לקרות לידית הדלת שלנו וללת שלנו בכללי. חשוב מאד שנהיה מודעים לסוג הבעיות הללו משתי סיבות הראשונה, היא בגלל שנוכל לאבחן את מקור הבעיה, השניה היא כדי שנוכל למנוע מהבעיה הזאת לקרות לנו שוב. הסיבות הן:

 

ידית עקומה או שבור:

כאשר יש לנו ידית עקומה או שבורה זה דבר שאנו צריכים לטפל בו בצורה מהירה ואיכותית. כמו שציינו קודם לכן מנגנוני הדלת שלנו עובדים בצורה מסונכרנת והם מחוברים זה לזה. לכן, במידה ויש לנו ידית שבורה או עקומה היא יכולה להשפיע לרעה על שאר מנגנוני הדלת שלנו ובעיקר על מנגנון הנעילה של הדלת. ידית עקומה יכולה לגרום למנעול שלנו לעבוד בצורה עקומה, מנעול שעובד בצורה עקומה זה מנעול שיכול להיתקע ולגרום לדלת שלנו להינעל בלי שנוכל לפתוח אותה. מקרים רבים יכולים להוביל לידית שבור או עקומה כמו: בלאי, מכה חוזרת מהקיר הסמוך לדלת, מכה חזקה מרהיט כבד בזמן מעבר דירה, משחקי ילדים ועוד. כאשר אתם מבחינים בידית לא תקינה בצעו החלפה בצורה מהירה ויסודית.

 

גוף זר:

גוף זר בידית או בשאר מנגנוני הדלת שלנו זה מקרה נפוץ מאד שמשפיע פעמים רבות על הדלת שלנו וגורם לה לעבוד בצורה לא תקינה. גוף זר זה כל לכלוך אבק, או כל דבר אחר אשר מתיישב לנו על מנגנוני הדלת השונים וגורם להם לתפקד בצורה לא טובה. פעמים רבות בעיה של גוף זר קורת בעיקר בדלתות חוץ משום שהן חשופות יותר ללכלוכים ואבק שמגיעים מחוץ לבית, אך במידה ויש לכם ילדים בבית הם יכולים להיות גורם משמעותי לכך שתמצאו גוף זר תקוע באחת ממנגנוני הדלת שלכם. לכן, במידה ואתם חשים כי הידית שלכם כבר לא מתפקד בצורה חלקה יכול מאד להיות כי יש לכם גוף זר כלשהו שנמצא בתוך מנגנון הידית של הדלת שלכם.

 

פריצה אלימה:

פריצה אלימה זו היא פריצה שהגנב משאיר לאחר מכן סימני אלימות קשים על הדלת שלנו. לרוב אותו גנב השתמש בכלים כבדים וחזקים כמו: לום, פטיש, כלי ניסור, כלי קידוח ועוד. לאחר פריצה אלימה מנגנוני הדלת שלנו יכולים להינזק וחשוב מאד שנדאג לטפל בהם בצורה מקצועית ואחראית. מנגנון פגום בדלת שלנו יכול לגרום לדלת שלנו להיתקע ויותר מזה יכול לגרום לדלת שלנו לא לתפקד בצורה טובה כדי שתביא לשמירה איכותית על הבית שלנו. במידה ואתם חשים שהדלת שלכם חוותה גם רק ניסיון פריצה שלא צלח חשוב מאד לוודא שלא קיים נזק באף אחד ממנגנוני הדלת שלכם משום שגם ניסיון פריצה יכול להוות פגיעה בדלת שלכם.

 

עייפות החומר:

עייפות החומר היא ביטוי שמתאר בצורה טובה מאד את סוג הבעיה. כמו כל גוף חיי או דומם בטבע שנעשה עם הזמן פחות חיוני כך גם הדלת שלנו. עם הזמן הדלת שלנו מתחילה להראות סימני עייפות והמנגנונים שלה מתחילים לעבוד בצורה לא טובה. גם בסיטואציה כזאת בידה וקיים מנגנון אחד שעובד בצורה עייפה ולא טובה הוא יכול להשפיע על שאר מנגנוני הדלת שלנו גם לעבוד בצורה דומה. לכן, כאשר אנו חשים כי יש לנו מנגנון בדלת שפועל בצורה עייפה וישנה חשוב מאד לדאוג להחלפתו בצורה מהירה ולא סובלת דיחוי. במקרה של עייפות החומר אין יותר מידי מה לעשות מלבד להתחיל את אותו מנגנון ישן עם מנגנון חדש.

 

כמו שלכל סיר יש את המכסה שלו, כך לכל דלת יש את הידית שלה

חשוב מאד לציין פרט קריטי שאנשים רבים לא מודעים אליו. לכל דלת יש מנגנונים שמתאימים רק לסוג הדלת שלה. כמו שמנגנון נעילה של דלת רב בריח לא מתאים להתקנה על דלת זכוכית כך גם גם ידית של דלת ממ"ד לא מתאימה לידית של דלת עץ. לכן, חשוב מאד לדעת את הפרט הזה. אנשים רבים הולכים לחנות וקונים ידית רנדומלית כדי להחליף  בדלת הבית שלכם, אך זה רק בזבוז כסף ובזמן עבורכם. כאשר אנו מתקינים ידית לא נכונה על הדלת שלנו היא יכולה להישבר בצורה מהירה יתר והיא יכולה לפגוע בשאר מנגנוני הדלת שלנו.

בנוסף, לכל ידית יש ייעוד שונה ואנו צריכים לשמור עליו כזה. לדוגמא: דלת ממ"ד היא דלת חזקה וכבדה מאד ולידית שלה יש חלק חשוב ומשמעותי מאד בתפקודה, דלת הממ"ד מלבד שהיא דלת חזקה מאד היא גם דלת שמגנה מפני גזים רעילים לחדור אותה. במידה ונתקין ידית לא מתאימה על דלת הממ"ד שלנו לא שהיא לא תהווה חוסם איכותי לגז שיוכל לחדור אותה היא גם לא תהיה חזקה מספיק כדי להזיז את הדלת הכבדה הזאת.

נוסף על כך, ישנם סוגים שונים של ידיות כמו ידית לדלת זכוכית. ידיות לדלת זכוכית הם ידיות עדינות מאד משום שהן מותקנות על דלת עדינה הרבה יותר משאר סוגי הדלתות האחרות בשוק. במידה ותרצו להתקין ידית של דלת אחרת על דלת זכוכית יכול מאד להיות שאפילו לא תצליחו לבצע את זה כראוי.

ידיות לדלתות בטיחות שונות הם גם ידיות מיוחדות מאד. הן נקראות ידיות בהלה ויש להם תפקיד חשוב מאד שמאפשרת פתיחה חלקה וקלה בעת שעת חירום. בגדול, ידית בהלה בכלל לא תוכלו להתקין על דלת רגילה משום שצורתה שונה מאד מצורה של ידית של דלת רגילה אך הבנתם את הרעיון שלכל דלת יש את הידית הספציפית שלה.

 

התקנת הידית

חשוב לבצע את התקנת הידית בצורה איכותית ומקצועית כדי להבטיח עבודה תקינה, חלקה וטובה של הידית על הדלת שלנו. ידית שלא מותקנת בצורה מקצועית יכולה להישבר או לצאת ממקומה במהירות ובכך לגרום לדלת שלנו להינעל. ניתן להיעזר במנעולן מקצועי לצורך העבודה אם אנו לא יודעים או רוצים לבצע את העבודה הזאת לבד אך בפעמים רבות יכול מאד להיות שתוכלו לבצע את ההתקנה בצורה עצמאית אם בעזרת שכן הנדימן. במקרה של ידית המיועדות לדלתות בטיחות, אש, ממ"ד וכדומה חשוב להיעזר בבעל מקצוע אחראי ומוסמך.

 

לסיכום:

ידית הדלת היא חלק משמעותי מאד בדלת שלנו. בלעדיה הרבה מנגנונים לא יוכלו לעבוד בצורה תקינה. חשוב לבצע את ההתקנה בצורה איכותית ולהתאים את הידית המתאימה לסוג הדלת שיש לנו.

אודות המחבר

עו"ד פלילי סיוון כהן
עו"ד פלילי סיוון כהן

נעים מאוד, עורכת דין פלילי סיוון כהן. את הדרך שלי בתחום המשפט הפלילי התחלתי עוד כשהייתי סטודנטית. צברתי ניסיון משמעותי במשרד עורכי דין מוכר, וזאת עד לפתיחת משרד עריכת דין פלילי עצמאי. כיום, אני מנהלת משרד עצמאי בתחום משנת 2011 ומעניקה שירות משפטי מקצועי ואישי בתחום הדין הפלילי. המשרד נותן לכל לקוח שלנו ליווי אישי וצמוד, החל משלב החקירה ועד לסיום ההליכים. ליווי ללא רבב הכולל: ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים, ייצוג בהליכי מעצר ועוד. השירות שאנו נותנים הוא שירות מסור ומקצועי ללא רבב. נוסף על כל אלה, אני בעלת תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת בר אילן.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

התקנת ידית לדלת שריונית חסם

דלת שריונית חסם היא דלת מדהימה עם איכות גבוהה מאד, היא משמשת ישראלים רבים בכל הארץ וזכה לשבחים רבים. כמו האיכות הגבוהה של הדלת כך

התקנת ידית לדלת אלומיניום

דלתות אלומיניום הן דלתות מרשימות ביותר, הן מעוצבות, יפות ובנוסף לכך גם חזקות מאד. ניתן לראות דלתות אלומיניום ביותר ויותר מקומות ושימושים שונים כמו דלתות

התקנת ידית לדלת לעסק

דלתות העסק שלכם הוא דבר חשוב מאד. לדלת העסק ישנה משמעות רבה וחשובה, היא דואגת לכך שכל מה שצריך להישאר בעסק שלכם הישאר בו בצורה

התקנת ידית לדלת עץ

מי מאיתנו לא זוכר את דלתות העץ מהבית של סבא וסבתא שלנו? דלתות עץ הם אכן הדלתות המוכרות ביותר שקיימות. למי מאיתנו לא קרה הסיטואציה

התקנת ידית לדלת אש

מי מאיתנו לא רואה מידי פעם את דלת האש בבניין המגורים או בבניין המשרדים שלו ותוהה האם היא פתוחה או סגורה והאם היא מוכנה למקרה

התקנת ידית לדלת זכוכית

מי מאיתנו לא חלם או עדיין חולם על דלת זכוכית מרשימה שתהיה דלת היציאה האחורית לכיוון הגינה. דרך דלתות זכוכית ניתן לראות את כל היופי

התקנת ידית לדלת רב בריח

דלתות רב בריח הן דלתות שלא רק תורמות לרמת האבטחה הגבוהה בבית שלנו ושומרות עלינו ועל רכוש הבית אלא הן גם דלתות מעוצבות מאד ומרשימות

התקנת ידית לדלת ממ"ד

הסיטואציה המעצבנת ביותר שיכולה לקרות לנו היא שבעת סגירת הדלת הידית נשארת אצלנו ביד במקום מחוברת לדלת שלנו. למי מאיתנו לא קרה הסיטואציה הזאת, ידית

התקנת ידית בהלה

יש לכם את הצורך הבתקנת ידית בהלה? ידית הבהלה בבניין שלכם נשברה או התפרקה? אלו בעיות שכמעט כל מנעולן יוכל לפתור עבורכם. חשוב לא לשחק