לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

התקנת ידית בהלה

יש לכם את הצורך הבתקנת ידית בהלה? ידית הבהלה בבניין שלכם נשברה או התפרקה? אלו בעיות שכמעט כל מנעולן יוכל לפתור עבורכם. חשוב לא לשחק עם להמתין זמן רב בכל מה שנוגע לידיות בהלה משום משום שבהרבה מקרים תפקידם הוא לדלתות אש או דלתות למקרה חירום. בשנים האחרונות ידיות בהלה הפכו לאטרקטיביות במיוחד.

כיום בכל בניין מגורים או בבניין ציבורי חלה חוברת התקנה של ידיות בהלה. ידיות בהלה לרוב ישמרו לדלתות רחבות כדי לאפשר לכמות גדולה של אנשים להיכנס בו זמנית. חשוב שהתקנת ידית בהלה תיעשה על ידי מנעולן מקצועי שיודע את סוג העבודה ומכיר את סוג הידית. מה היא בכלל ידית בהלה? מי מתקין אותה? מתי נשתמש בה? במאמר הבא ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על התקנת ידית בהלה.

 

מה היא בכלל ידית בהלה?

כאשר אנו מדברים על ידית בהלה אנו מדברים על אותן ידיות ארוכות בצורת מלבן אדר מחוברות לכל אורך הדלת. דלתות חירום ודלתות אש רבות נפתחות על ידי סוג כזה של ידיות. בנוסף, ניתן לראות את הידית הזאת כמעט בכל מקום כיום אם זה בין חדרי מדרגות, במגדלי מגורים ובקניונים רבים.

בתחילת שנות ה-20 קרו מקרי שריפה רבים במבנים ציבוריים. כאשר התרחשה השריפה אנשים רבים רצו לדלתות היציאה ומשום שהן היו צרות מאד כמות האנשים שיכלו לצאת מאותה הדלת הייתה קטנה מאד. נוסף על כך, שאופציית הפתיחה הייתה לא נוחה משום שהם היו דלתות רגילות שדורשות משיכה כלפינו ולא דחיפה.

מה שגרם להיווצרות צוואר בקבוק שגרם לאנשים רבים להימחץ תחת ההמון וליפול. נפילת האנשים גרמה גרמה לכך שאנשים רבים נתקעו במקום השריפה ולא יכלו להינצל. בעקבות אירועים אלו ידית הבהלה או בשמה השני "ידית פאניקה" נכנס לחוק שכל בניין מגורים או ציבורי חייב להחזיק בסוג כזה של ידית.

הייחודיות של ידיות מסוג אלו הוא בעת הפתיחה שלהן, על ידי נגיעה קלה מנגנון הנעילה נפתח ומה שצריך לעשות הוא לבצע דחיפה קלה והדלת נפתחת. מה שהפך את סוג הידית הזו למתאימה ביותר לדלתות חירום הוא מכמה סיבות:

צורת הידית: הצורה של ידית הבהלה הוא בצורת מלבן מוארך. הידית פרושה לכל אורך הדלת מה שמקל על הפתיחה שלה. לא כמו ידיות רגילות שרק מצידה הימני או השמאלי ניתן לפתוח את הדלת. בידית בהלה ניתן לפתוח את הדלת לכל אורכה. בנוסף, הדלת עצמה היא דלת ארוכה שמאפשרת לכמות אנשים גדולה לצאת ממנה בשעת מקרי חירום.

מנגנון הנעילה: מנגנון הנעילה שפועל במקביל לידית הבהלה הוא מנגנון מאד פשוט. על ידי דחיפת הלשונית הדלת יכולה להיפתח, משום שבשעת חירום הכל צריך לקרות מהר מאד כך גם אופן הפתיחה של הדלת. מנגנון הנעילה הוא מנגנון פשוט שקל לפתוח בכל אופן.

 

אילו סוגי ידיות בהלה קיימים בשוק היום?

קיימות שני סוגים של ידיות בהלה בשוק כיום והן מתחלקות על פי אופן הצורה של הידית. הנה ההסבר:

  1. טאצ' בר – ידית מסוג הטאצ' בר היא ידית בצורת מלבן שפרושה לכל אורך הדלת ובצמוד אליה. ידית זאת מורכבת לרוב עם לשון עצמאית או עם מושך לשון.
  2. ידית פוש בר (דחיפה) – ידית מסוג פוש בר היא ידית פופולרית יותר וניתן לראות אותה במקומות רבים יותר. ידית בהלה מסוג זה היא דקורטיבית ואסתטית יותר מאשר ידית מסוג מוט של צינור. ידית הפוש בר עשויה בצורה מלבנית המורכבת על מוט, וכל מה שנותר לעשות לצורך פתיחת הדלת הזאת הוא לבצע דחיפה קלה בידית והדלת נפתחת.

ידיות מסוג הטאצ' בר לרוב נמצא בחדרים לא גלויים לעין משום שידיות אלו הן לא דקורטיביות במיוחד ואסתטיות. בנוסף, ידית מסוג זה תופת מקום גדול יותר מה שגורם לבזבוז מקום. לכן נוכל למצוא אותן יותר מחדרים צדדיים ולא במרכזי מבקרים או במרכז הבניין.

לעומת זאת ידית מסוג הפוש בר היא ידית אסתטית ודקורטיבית הרבה יותר. בנוסף, היא לא תופסת כל כך הרבה מקום במקום ההתקנה שלה. סיבות אלו יגרמו לנו לראות אותה בצורה ברורה יותר בחדרי מדרגות, בבניינים ציבוריים, בנייני מגורים, קניונים ועוד. שני סוגי הידיות פועלות בצורה דומה, שניהן מיוצרות מצינור שמחובר לכל אורך הדלת ומאפשר את הפתיחה בצורה קלה על ידי דחיפה בלבד.

 

הבדל נוסף בין שני סוגי הידיות הללו הוא:

הבדל נוסף שקיים בין שני הידיות הוא הפונקציה שלהם:

ידית מושכת לשון – ידית מסוג זה מתאימה כבר לדלתות מורכבות בעלות מנעול מובנה. במקרה הזה תפקידה של הידית הוא למשוך את את הלשונית החוצה ובכך לבצע פתיחה של הדלת. חשוב לדעת שהתקנה של ידית מושכת לשון לא ניתנת בכל דלת בעלת מנעול חבוי.

ידית עם לשון מובנה – במקרה של ידית מסוג זה הידית משמשת גם כמנעול של הדלת עצמה. הידית הזאת מורכבת משני חלקים: החלק הראשון הוא הידית עצמה שבתוכה נמצאת הלשונית, הלשונית נפתחת בעזרת פתיחת הדלת ונסגרת לאחר טריקה. החלק השני הוא הגומחה שאליה נכנסת הלשונית, הגומחה מותקנת בתוך הדלת שלנו והיא אחראית על הנעילה של הלשונית ושל הדלת שלנו.

חשוב מאד להתייעץ עם מנעולן מורשה ומקצועי שמבין בסוגי ידיות אלו כדי שיוכל לעזור לכם להקבוע איזה סוג ידית מתאימה לדלת שלכם ולחלל המיועד.

 

ידית בהלה לדלת אש מול ידית בהלה לדלת חירום

קיימות שני אופתיות של ידיות בהלה שאנו מכירים. הראשונה היא ידית בהלה לדלת חירום והשניה היא ידית בהלה לדלת אש. השוני בין השניים הוא קריטי, לידית בהלה המיועדת לדלת אש חשוב מאד החומר שממנה עשויה הידית.

דלת אש תפקידה הוא לשמור על האנשים מפני האש וגם לעכב את הלהבה מלעבור לצידה השני של הדלת. לכן, דלת אש חייבת להיות עשוייה מחומר של ניתן להריסה בטמפרטורה גבוה. לכן ידיות בהלה שתפקידן הוא דלתות אש עשויות מחוברים מסוג פלסטיק שחור ונירוסטה. חומרים אלו יבטיחו לנו שמירה מלאה מפני האש.

לעומת זאת ידית בהלה לדלת חירום לא צריכה להיות מחומרים מעכבי להבות משום שתפקידם הוא רק לאפשר לכמות אנשים גדולה לצאת בצורה חלקה ומהירה מהבניין בשעת חירום.

 

האם ניתן לבצע התקנת ידית בהלה לבד?

חד משמעית לא. ידיות מסוג זה הם ידיות שחשוב מאד שיותקנו בצורה טובה ואיכותית. משום שתפקידם הוא לשמור על חיי אדם אין כלל אופציה לתת לאדם שלא יודע את העבודה לתקן את הידיות האלו.

 

האם ניתן לדחות התקנת ידית בהלה?

גם פה התשובה היא לא. אנו לא יודעים מתי אנו יכולים להיתקל במקרה חירום ולכן לא נאפשר לדלת חירום להיות לא תקינה. חשוב במידה ואנו שמים לב שישנה בעיה בדלת לטפל בה באותו הרגע.

 

לסיכום:

ידית בהלה היא ידית חשובה מאד בחיינו. היא שומרת על חיינו במקרה של מקרה חירום ואנו צריכים בכל רגע נתון לוודא שהיא עובדת בצורה תקינה. חשוב לבצע כל עבודה איתו רק על ידי מנעולן מוסמך.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

התקנת ידית לדלת לעסק

דלתות העסק שלכם הוא דבר חשוב מאד. לדלת העסק ישנה משמעות רבה וחשובה, היא דואגת לכך שכל מה שצריך להישאר בעסק שלכם הישאר בו בצורה

התקנת ידית לדלת עץ

מי מאיתנו לא זוכר את דלתות העץ מהבית של סבא וסבתא שלנו? דלתות עץ הם אכן הדלתות המוכרות ביותר שקיימות. למי מאיתנו לא קרה הסיטואציה

התקנת ידית לדלת שריונית חסם

דלת שריונית חסם היא דלת מדהימה עם איכות גבוהה מאד, היא משמשת ישראלים רבים בכל הארץ וזכה לשבחים רבים. כמו האיכות הגבוהה של הדלת כך

התקנת ידית לדלת אלומיניום

דלתות אלומיניום הן דלתות מרשימות ביותר, הן מעוצבות, יפות ובנוסף לכך גם חזקות מאד. ניתן לראות דלתות אלומיניום ביותר ויותר מקומות ושימושים שונים כמו דלתות

התקנת ידית לדלת אש

מי מאיתנו לא רואה מידי פעם את דלת האש בבניין המגורים או בבניין המשרדים שלו ותוהה האם היא פתוחה או סגורה והאם היא מוכנה למקרה

התקנת ידית לדלת זכוכית

מי מאיתנו לא חלם או עדיין חולם על דלת זכוכית מרשימה שתהיה דלת היציאה האחורית לכיוון הגינה. דרך דלתות זכוכית ניתן לראות את כל היופי

לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:
או השאירו פרטים בטופס: