לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

תיקון ידיות

חשים כי ישנה בעייה מסויימת בידית של דלת הבית שלכם? אתם לא בטוחים מה ניתן לעשות עם ידית שיצאה ממקומה? רוצים לבצע את הליך תיקון הידית שלכם בכוחות עצמכם ובצורה עצמאית ולא יודעים בדיוק על מה צריך לשים דגש? ישנם מגוון רחב של סיבות שונות שיבולו אותנו לכך שנצטרך לבצע תיקון לידית של דלת הבית או המשרד שלנו. חשוב מאד לבצע את תהליך תיקון הידית בצורה מהירה ואיכותית כדי לפתור את הבעיה שלא תיגרר לבעיות נוספות חמורות יותר. המאמר הבא יעסוק בכל מה שחשוב לדעת על תיקון של ידית ועל בעיות נפוצות שקורות בידיות ובדלתות רבות.

 

ידיות בחיינו

ראשית, נפתח בהסבר קצר על מה משמעות הידית שלנו בדלת. בכל דלת חייבת להיות ידית. לידית יש תפקיד חשוב מאד בדלת והוא מתחיל מהזזת הדלת קדימה ואחורה אך חלק משמעותי מאד שלו שזה קורה בזמן שאנו מורידים ומעלים את הידית או לחילופין בידיות מסוגי שונים מסובבים את הידית. כאשר אנו מבצעים את הפעולה הזאת הידית גורמת למנגנון הנעילה שלנו להיפתח ובכך מתאפשרת לנו מתיחת הדלת. כאשר הידית שלנו לא מתפקדת היא לא תגרום למנגנון הנעילה שלנו לנוע ולהיפתח ובכך לא נוכל לפתוח את הדלת שלנו.

מנגנוני הדלת שלנו מחוברים אחד לשני והם עובדים בצורה מסונכרנת. לכן, כאשר יש לנו בעיה מסוימת עם אחד ממנגנוני הדלת שלנו הוא יכול להשפיע על שאר מנגנוני הדלת שלנו לצאת גם מכלל שימוש. משום כך, חשוב מאד להיות ערניים לתקלה שקורת לנו בידית הדלת שלנו משום שהיא יכולה לגרום לשאר מנגנוני הדלת שלנו לפעול בצורה פגומה מה שיכול להוביל לדלת שלנו להינעל ללא אופציה של פתיחתה.

 

בעיות מוכרות בידיות הדלת שלנו

ברוב המכרים בעיות בידית הדלת שלנו תגרמנה בגלל בעיות מוכרות מאד. חשוב מאד לדעת מה סוג הבעיה שיש לנו בידית הדלת שלנו משתי סיבות חשובות. הראשונה היא, כדי שנוכל לאבחן את מקור הבעיה של הדלת שלנו והשנייה היא כדי שלהבא נוכל למנוע מסוג כזה של תקלה לקרות לנו בדלת שוב. התלות המוכרות הן:

 

עייפות החומר:

עייפות החומר זה ביטוי שמתאר בצורה טובה מאד את הבעיה שלנו. כמו גופים רבים בטבע וכמו גוף האדם, הזמן עושה את שלו. כל גוף חי או דומם עם הזמן מאבד מהחיוניות שלו. ככל שעובר הזמן אותו מוצר לצורך הדוגמא מתחיל לעבוד בצורה עייפה וישנה יותר. כמו שציינו קודם לכן, מנגנוני הדלת שלנו עובדים בצורה מחוברת והם מסונכרנים אחד לשני מה שיכול להשפיע על שאר מנגנוני הדלת שלנו כאשר יש לנו מנגנון עייף וישן. לכן, כאשר אנו שמים לב כי יש לנו בדלת מנגנון ישן ועייף חשוב מאד לוודא שאנו לא מזמינים אותו ושהוא מטופל בצורה מהירה ואיכותית. במקרה הזה אין הרבה מה לעשות חוץ מלהחליף את המנגנון הישן במנגנון חדש ותקין.

 

פריצה אלימה:

פריצה אלימה זאת סיטואציה לא נעימה כלל. בפריצה אלימה לרוב הגנב משתמש בכלים כבדים כדי לבצע את הפריצה כמו: לום, פטיש, כלי ניסוק או כלי קידוח. שימוש בכלים כאלו משאירים סימני אלימות רבים על הדלת שלנו ובכך הם מוציאים אותה מכלל שימוש. כאשר אנו חווים כי הדלת שלנו חוותה פריצה אלימה חשוב מאד שנדאג לתקן אותה בצורה מהירה ויסודית כדי להחזיר את לדלת שלנו ולנו את תחושת הביטחון ואבטחת הבית שלנו. חשוב מאד לציין שגם בזמן שחווינו ניסיון פריצה שלא צלח חשוב מאד לוודא שלא ניזוק אף מנגנון בזמן ניסיון הפריצה. גם בזמן ניסיון פריצה הדלת שלנו יכולה להינזק ואחד המנגנונים יכולים לצאת מכלל שימוש ולא לתפקד בצורה ראוייה.

 

ידית שבור או עקומה:

במקרה של ידית עקומה או שבור חשוב מאד לדאוג להחלפתה בצורה מהירה ואיכותית. כאשר יש לנו בדלת ידית עקומה או שבורה חשוב מאד שלא נזניח אותה. כמו שציינו קודם לכן, המנגנונים של הדלת שלנו מחוברים זה לזה והם מושפעים מתפקודם שלל שאר מנגנוני הדלת שלנו. לכן, במקרה ויש לנו ידית שבורה או עקומה היא יכולה להוביל לשאר מנגנוני הדלת שלנו להישבר או להתעקם גם כן.

הידית שלנו מחוברת למנגנון הנעילה שלנו, במידה והיא פועלת בצורה עקומה היא גורמת גם למנגנון הנעילה שלנו לעבוד בצורה עקומה. מנגנון נעילה עקום יכול להוביל לדלת שלנו להינעל ללא אופציה של פתיחתה ללא מנעולן או פורץ. מקרים בהם הידית שלנו יכולה להישבר או להתעקם הם: משחקי ילדים, בלאי, מכה מחפץ כבד במהלך הובלה, מכה הולכת וחוזרת מהקיר הסמוך ועוד.

 

גוף זר:

גוף זר זה מקרה של לכלוך, אבק או כל גוף אחר אשר נכנס לאחד ממנגנוני הדלת שלנו ומפריע לו לתפקד בצורה תקינה ואיכותית. ברוב המקרים בעיות של גוף זר יקרו בדלתות חוץ (כניסה) בגלל שהן דלתות שחשופות הרבה יותר לכלוכים שמגיעים מחוץ לבית. בנוסף, במידה ויש לכם ילדים בבית תופתעו לגלות שאחוז המקרים של גוף זר באחת מדלתות הבית עולה בצורה משמעותית. זהו לא סוד שילדים אוהבים לשחק עם דלתות ולדחוף אליהם כל מיני דברים לחור המנעול או לידית. סיטואציות כאלה בהחלט יכולות לפגוע בתפקוד הדלת שלנו.

לכן, במידה ואתם חשים כי הידית שלכם כבר לא עובדת בצורה חלקה כמו בעבר יכול מאד להיות שנכנס אליה גוף זר בצורת לכלוך או אבק משפיע לה לתפקד בצורה חלקה ותקינה. גופים זרים יכולים גם להינכס לנו לתוך צירי הדלת וגם לתוך מנגנון הנעילה. כאשר גוף זר נכנס למנגנון הנעילה של הדלת שלנו המצב פחות טוב וקשה יותר לטיפול.

 

לכל ידית יש את הדלת שלה כמו שלכל סיר יש את המכסה שלו

פרט חשוב מאד לחשוב לציין הוא שלכל דלת יש סוג ידית שמתאימה רק לה. כמו שמנגנון נעילה של דלת פלדלת לא מתאים לדלת זכוכית כך גם ידית של דלת ממ"ד לא תתאים לדלת עץ. חשוב מאד לפני שאנו ממהרים ללכת לחנות ולקנות ידית חדשה לדלת שלנו לבדוק איזה סוג דלת יש לנו ואיזה ידית אנו רוצים לקנות לה. ישנם מגוון רחב מאד של ידיות בשוק כמ: ידית לדלת רב בריח, ידית לדלת פלדלת, ידית לדלת אש, ידית לדלת ביטחון, ידית לדלת זכוכית, ידית לדלת ממ"ד, ידית לדלת אלומיניום, ידית לדלת שריונית חסם ועוד. לכל דלת הידית שלה.

ישנם דלתות עם ייעוד מיוחד וחשוב כמו דלתות למקרה חירום כמו דלת ממ"ד, דלת בטיחות, דלת אש ועוד. לדוגמא: לדלת ממש יש כמה איכותיות חשובות, ראשית היא דלת מאד כבדה וחזקה ולכן היא צריכה ידית חזקה כדי שתוכל להזיז את הדלת ושלא תישבר במהירות. שנית דלת ממ"ד היא דלת שלבד שהיא שומרת עלינו במקרה של טיל שפוגע בבית היא גם דלת שמוגנת מפני גזים רעילים. לכן, במידה ונבצע התקנה של ידית לא נכונה על דלת ממ"ד אנו נפגע ביעוד של דלת הממ"ד שלנו ויכולים להוציא אותה מכלל שימוש.

בנוסף, ידיות לדלתות בטיחות או לדלתות אש נקראות ידיות בהלה. ידיות בהלה הן ידיות אשר תפקידן הוא לבצע פתיחה קלה בזמן שיש מקרה חירום מסויים. עם ידיות בהלה קצת יותר קשה להתבלבל ולהתקין אותן על דלת רגילה משום שהן ידיות ארוכות יותר והן לא נראות כמו ידיות רגילות.

 

תיקון ידיות

תיקון ידיות הוא דבר שאנו צריכים לקחת בחשבון אם שווה לנו לעשות אותו. במקרים רבים לא יהיה לנו שווה לתקן את הידית שלנו משום שעלות של תיקון ידית ועלות של ידית חדשה יהיו בערך באותו הגובה. לכן, תמיד יהיה לנו עדיף להתחדש בידית חדשה שתיתן לנו יותר זמן מאשר ידית ישנה שעברה תיקון ויכול להיות שתישבר או תתקלקל שוב בזמן הקרוב.

 

מי מתקין ידיות?

התקנת ידיות זה לא דלת מסובך כל כך. יכול מאד להיות שתוכלו לבצע את זה בצורה עצמאית או בעזרת השכן הנדימן שלכם. במידה ואתם מעוניינים בעבודה מקצועית ואיכותית אתם יכולים לפנות למנעול מקצועי. חשוב מאד לזכור שבמידה ומדובר על ידית של דלתות בטיחות כמו דלת אש, דלת בטיחות ודלת ממ"ד אנו צריכים להיעזר במנעולן מוסמך כדי להבטיח את איכות הדלת בזמן מקרה החירום.

 

לסיכום:

ישנן מגוון רחב מאד של ידיות. כל ידית משתמשת לתפקיד אחר. חשוב מאד לוודא שאנו מתאימים דלת לידית המתאימה לה.

אודות המחבר

עו"ד פלילי סיוון כהן
עו"ד פלילי סיוון כהן

נעים מאוד, עורכת דין פלילי סיוון כהן. את הדרך שלי בתחום המשפט הפלילי התחלתי עוד כשהייתי סטודנטית. צברתי ניסיון משמעותי במשרד עורכי דין מוכר, וזאת עד לפתיחת משרד עריכת דין פלילי עצמאי. כיום, אני מנהלת משרד עצמאי בתחום משנת 2011 ומעניקה שירות משפטי מקצועי ואישי בתחום הדין הפלילי. המשרד נותן לכל לקוח שלנו ליווי אישי וצמוד, החל משלב החקירה ועד לסיום ההליכים. ליווי ללא רבב הכולל: ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים, ייצוג בהליכי מעצר ועוד. השירות שאנו נותנים הוא שירות מסור ומקצועי ללא רבב. נוסף על כל אלה, אני בעלת תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת בר אילן.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

תיקון ידית לדלת ממ"ד

דלתות ממ"ד הן אחת הדלתות החשובות ביותר שיש לנו בבית. חדר הממ"ד נועד להציל את חיי תושבי הבית בעת מצב חירום  מדיני. לחדר הממ"ד חשיבות

תיקון ידית לדלת אש

דלתות אש נכנסו בשנים האחרונות לחובה בכל בניין מגורים או בניין משרדי וציבורי. לדלתות אש יש תפקיד חשוב מאד בבניין והוא לשמור על האנשים בעת

תיקון ידית לדלת זכוכית

דלתות זכוכית נכנסו בשנים האחרונות כמעט לכל בית ממוצע. לדלתות זכוכית יש תפקיד שונה מדלתות אחרות בבית שלנו שלרוב תקפידן יהיה אבטחה ברמה גבוה. דלתות

תיקון ידית לדלת רב בריח

ידית הדלת היא אחד החלקים החשובים ביותר שיש בדלת הרב בריח שלנו. בסופו של דבר הידית היא החלק שאנו משתמשים בו בצורה הגדולה ביותר והיא

תיקון ידית לדלת שריונית חסם

הידית היא החלק שאנו משתמשים בו הכי הרבה בדלת שלנו. היא בעצם מזיזה את כל מנגנוני הדלת ואחרית לפתיחה ולסגירה שלה. ידית שלא מתפקדת טוב

תיקון ידית לדלת אלומיניום

תיקון ידית לדלת אלומיניום הוא דבר חשוב מאד שיש לשים אליו לב במקרה שהידית שלנו מפסיקה לתפקד בצורה טובה כמו בעבר. לידית יש תפקיד חשוב

תיקון ידית בהלה

ידית בהלה היא ידית מיוחדת שלא נראת או עבודת כמו ידיות רגילות שאנו מכירים. לידית בהלה יש מנגנון שונה ותפקיד שונה משאר הידיות. אנשים רבים

תיקון ידית לדלת לעסק

העסק שלו הוא כמו הילד שלנו. אנו רוצים לשמור עליו מכל משמר. בהרבה מקרים העסק שלנו מכיל סחורות חשובות ויקרות ערך לכן תמיד נעדיף שהעסק

תיקון ידית לדלת עץ

דלתות עץ הן הדלתות המוכרות ביותר שקיימות. כולנו זוכרים את אותם דלתות עץ מהבית של סבא וסבתא שלנו. בעבר כל הדלתות שהיו היו עשויות מעץ.