לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

תיקון ידית בהלה

ידית בהלה היא ידית מיוחדת שלא נראת או עבודת כמו ידיות רגילות שאנו מכירים. לידית בהלה יש מנגנון שונה ותפקיד שונה משאר הידיות. אנשים רבים לא יודעים או מודעים לתפקיד החשוב של ידית בהלה. חשוב מאד לשים לב שידית בהלה מתפקדת בצורה חלקה וטובה משום שברוב המקרים תפקידה הוא בשעות חירום.

לא מודעים מה זה ידית בהלה? חושבים שאתם זקוקים לתיקון בדלת האש שלכם בבניין או בדלת יציאת החירום? מעוניינים להחליף ידית בהלה בדלת שלכם בבניין? במאמר הבא נרכז ונסביר לכם מה היא ידית בהלה, למה השימושים שלה ומה הדרך הטובה ביותר לבצע תיקון ידית בהלה.

 

ידית בהלה, מה זה?

ידית בהלה היא אותה ידית שמותקנת על כל דלתות החירום ודלתות האש שיש בבנייני המגורים, בבנייני המשרדים, בקניונים ועוד. ידית הבהלה היא ידית ארוכה שמותקנת לכל אורך הדלת. דלתות החירום שעליהם מותקנת ידית הבהלה הן דלתות רחבות מאד שמאפשרות לכמות אנשים גדולה לעבור דרך הדלת במקרה חירום.

ידית הבהלה היא קלה מאד לפתיחה והיא נפתחת בצורה חלקה ופשוטה מאד, רק על ידי דחיפת המוט ודחיפת הדלת ניתן לפתוח את הידית לא כמו ידיות רגילות שאנו מכירים שאנו צריכים להוריד את הידית או לסובב אותה.

כעת בכל בניין מגורים, משרדי או ציבורי חייבים להתקין על פי חוק דלת אש או דלת יציאת חירום שמותקנת עליה ידית בהלה. בתחילת שנות ה-20 נכנס לחוק שימוש בידיות בהלה ודלתות בטיחות. בעקבות שריפות שהתרחשו במבנים ציבוריים, שבהן כמות גדולה של אנשים נתקעו או נמחצו עקב צוואר בקבוק שקרה בעת הבריחה מהבניין.

ידית בהלה נקראת גם "ידית פאניקה" מאותה הסיבה של מקרי החירום. ידית בהלה ניתן לפתיחה בצורה קלה וחלקה מאד. היא לא דורשת כלל שימוש בכוח ולא מבזבזת זמן מיותר בעת מקרה חירום. ידית בהלה מותקנת לכל אורך הדלת מה שמקל על הפתיחה של הדלת מכל מקום ולא כמו בדלתות רגילות שהידית נמצאת רק בצד הדלת.

 

אילו סוגי ידיות בהלה קיימות בשוק?

כיום ניתן למצוא שני סוגים של ידיות בהלה בשוק. השוני בין שני הסוגים הוא על פי צורת הידית:

  1. טאצ' בר: ידית הטאצ' בר היא ידית בצורת מלבן. ידית זאת מתחברת לכל אורכה של הדלת ובצורה צמודה אל הדלת. ידית בהלה מסוג הטאצ' בר מגיע עם מושך לשון או עם לשון עצמאית.
  2. פוש בר: ידיות מסוג זה הן ידיות הרבה יותר אסתטיות ודקורטיביות ולכן ניתן למצוא אותן מהרבה ביותר מקומות. בנוסף, סוג זה של ידיות תופס פחות מקום ולכן הוא שימושי יותר בחללים קטנים כמו חדרי מדרגות. ידית הפוש בר היא ידית שמיוצרת כצורה מלבנית שמולבשת על מוט שמתיישב על הדלת. ידית בהלה מסוג הפוש בר היא קלה מאד לפתיחה מה שהופך אותה לידית מאד אידיאלית לכל דלתות החירום.

שני סוגי הידיות הללו מתלבשות על הדלת בצורה דומה אך לכל אחת מהידיות צורה מעט שונה. ידית הטאצ' בר היא ידית גדולה יותר ופחות אסתטית ולכם משתמשים בה פחות במקומות ציבוריים או במקומות שבולטים לעין.

לעומת זאת ידית הפוש בר היא קטנה יותר, תופסת פחות מקום ואסתטית הרבה יותר ולכן ניתן למצוא אותה בהרבה יותר מקומות ציבוריים. שני סוגי הידיות מחוברים למנגנון הנעילה של הדלת מה שמאפשר על ידי דחיפה קלה לפתוח את הדלת בצורה קלה ומהירה.

 

סוגי בעיות שונות שיכולות להיווצר לידיות בהלה

לידיות הבהלה ישנן בעיות שונות, חשוב להבין מה סוג הבעיה כדי שנבין כיצד נוכל לבצע את התיקון שלה. משום שברוב הפעמים ידיות הבהלה משמשות לדלתות שתפקידם הוא דלתות למקרי חירום נמליץ להשתמש בעזרתו של מנעולן מקצועי ומורשה שיודע להתעסק עם סוג כזה של דלתות שיעזור לכם לפתור את הבעיה על הצד הטוב ביותר.

בגלל שידיות אלו משמשות למקרי חירום הן חייבות להיות תקינות בכל רגע ורגע. אסור להזניח אותן אף לא יום אחד משום שאנו לא יודעים מתי אנו יכולים להיתקל במקרה חירום.

 

הבעיות הנפוצות הן:

ידית רופפת: במקרה של ידית רופפת הפתרון הוא פשוט, על ידי חיזוק של ברגי הידית נוכל להחזיר את יציבות הידית. חשוב מאד לציין שידית רופפת שלא עוברת חיזוק יכולה במהרה להיות ידית שנופלת ממקומה. ידיות הן אחד הגורמים לבעיות רבות בדלתות.

לכן, במידה ויש לנו ידית רופפת נדאג לחיזוקה בצורה מהירה מאד כדי שלא יווצרו להן בעיות נוספות. חשוב מאד לציין שידית הבהלה היא לא כמו שאר הידיות ולכן חשוב מאד להיעזר במנעולן מקצועי לשם כך. ידית שבורה: ידית בהלה שבורה היא כבר מקרה שחייב לטפל בו בצורה מהירה וללא המתנה נוספת.

ידית בהלה שבורה יכולה לגרום לדלת החירום שלנו להיות תקועה ולא לשמש במקרה של חירום בבניין. ידית שבורה יכולה לגרום למנגנון הנעילה של הדלת להיתקע או להישבר גם כן. לכן, ברגע שאנו חשים שידית הבהלה שלנו לא מתפקדת בצורה תקינה חשוב מאד לא להזניח אותה ולקרוא למנעולן מקצועי.

גוף זר בידית: ידית הבהלה היא ידית שונה יותר מהסוגים השונים של הידיות. לידית הבהלה ישנם הרבה יותר פתחים שאליהם יכולים להיכנס כל מיני גופים זרים שיכולים לשבש את הפעילות התקינה של הידית. לכלוכים ואבק יכולים עם הזמן להיכנס לידית לפגום בצורת הפעולה התקינה של הידית שלנו.

עם הזמן הלכלוכים והאבק יכולים להרוס ממש את המנגנון של הידית ובכך לפגוע בדלת עצמה. פגיעה בדלת חירום יכול להיות מקרי אסון בעת מצב חירום. חשוב מאד, טרם הזמנת המנעולן אלינו למשרד או לבניין חשוב מאד לוודא שהוא אכן יודע לעבוד עם סוג כזה של ידיות. לא כל המנעולנים יודעים להתעסק עם ידיות בהלה.

 

האם ניתן לבצע תיקון ידית בהלה לבד?

התשובה היא לא, ידית בהלה תפקידה הוא מקרי חירום. והיא צריכה להיות תקינה ופועלת בצורה טובה כאשר יש מקרי חירום בבניין שלכם. לכן, חשוב להיעזר במנעולן מקצועי. לא מומלץ לבצע עבודות אלו לבד מהחשש שנבצע פעולה לא טובה.

 

כמה עולה תיקון ידית בהלה?

תיקון ידית בהלה היא יקרה יותר מתיקון ידית רגילה. בנוסף, כל מנעולן מחשב את הצעת המחיר לפי כמה פרמטרים כמו: סוג הבעיה, מקום העבודה, סוג הבעיה, שנות ניסיון ועוד. סכום העבודה נע בין 300 ל-500 ש"ח.

 

לסיכום:

ידיות בהלה הן ידיות חשובות מאד. אסור להזניח אותם ואסור לדחות את הטיפול בהן. חשוב מאד להיעזר במנעולן מקצועי שיודע כיצד לטפל בהן.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

תיקון ידית לדלת אלומיניום

תיקון ידית לדלת אלומיניום הוא דבר חשוב מאד שיש לשים אליו לב במקרה שהידית שלנו מפסיקה לתפקד בצורה טובה כמו בעבר. לידית יש תפקיד חשוב

תיקון ידית לדלת לעסק

העסק שלו הוא כמו הילד שלנו. אנו רוצים לשמור עליו מכל משמר. בהרבה מקרים העסק שלנו מכיל סחורות חשובות ויקרות ערך לכן תמיד נעדיף שהעסק

תיקון ידית לדלת ממ"ד

דלתות ממ"ד הן אחת הדלתות החשובות ביותר שיש לנו בבית. חדר הממ"ד נועד להציל את חיי תושבי הבית בעת מצב חירום  מדיני. לחדר הממ"ד חשיבות

תיקון ידית לדלת אש

דלתות אש נכנסו בשנים האחרונות לחובה בכל בניין מגורים או בניין משרדי וציבורי. לדלתות אש יש תפקיד חשוב מאד בבניין והוא לשמור על האנשים בעת

תיקון ידית לדלת זכוכית

דלתות זכוכית נכנסו בשנים האחרונות כמעט לכל בית ממוצע. לדלתות זכוכית יש תפקיד שונה מדלתות אחרות בבית שלנו שלרוב תקפידן יהיה אבטחה ברמה גבוה. דלתות

תיקון ידית לדלת רב בריח

ידית הדלת היא אחד החלקים החשובים ביותר שיש בדלת הרב בריח שלנו. בסופו של דבר הידית היא החלק שאנו משתמשים בו בצורה הגדולה ביותר והיא

לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:
או השאירו פרטים בטופס: