לייעוץ עם עו"ד חייגו עכשיו:

תיקון מנעולים

חשים כי המנעול שלכם מתחיל לעשות לכם יותר בעיות מהרגיל? מרגישים כי כל פעם שאתם מכניסים את המפתח לחור המנעול פעולת הסיבוב נעשית קשה מרגע לרגע? חשים כי המנעול עושה לכם חיים קשים? ישנם מקרים רבים מאד שיקחו אותנו לרגע שבו נבין כי אנו צריכים לבצע תיקון למנעול הבית שלנו. תיקון למנעול הבית הוא דבר חשוב שלא סובל דיחוי כלל. מנעול פגום יכול להוביל למקרים רבים של בעיות בדלת שלנו שלא נרצה בהם. ישנם מגוון רב מאד של סיטואציות שיובילו את המנעול שלנו להיהרס וחשוב שנדע מה הן. המאמר הבא יעסוק בכל מה שחשוב לדעת על תיקון מנעולים. 

 

מנעול בחיינו

בתוך כל דלת נמצא מנעול, לולא המנעול הדלת שלנו לא הייתה שווה הרבה. המנעול הוא החלק החשוב ביותר בדלת שלנו והוא בעצם נותן לנו את הביטחון בכל מה שנוגע לאבטחת הבית שלנו. ישנם מגוון רחב מאד של מנעולים אך כולם עובדים בצורה דומה. בתוך כל מנעול יש מנגנון זהה שפועל כדי לבצע את פעולת הפתיחה.

בתוך כל מנעול ישנם פינים וקפיצים. הפינים יושבים על הקפיצים ובכך הם נעים. כאשר הפינים זזים למקומם המתאים מתאפשרת לנו הפתיחה של המנעול שלנו. הזזת הפינים מתאפשרת רק אנו מכניסים את המפתח הנכון לתוך חור המנעול. על כל מפתח חרוטות צורות שונות, צורות אלו הן הסדר של הפינים שנמצא בתוך חור המנעול שלנו.

כעת, לאחר שהבנתם כיצד עובד מנעול ואיך הדלת שלנו נפתחת כעת חשוב להסביר דבר נוסף, ישנם מגוון רחב מאד של מנעולים ולכל מנעול יש את התפקיד ואת הדלת הייעודית לו. ישנם מנעולים לדלת רב בריח, מנעול לדלת שריונית חסם, מנעול לדלת פלדלת, מנעול לדלת זכוכית, מנעול לדלת עץ וכן אלה.

בנוסף, בלבד זה שלכל דלת יש מנעול ייחודי שלה ישנם גם מנעולים שניתן להרכיב על כל דלת שמספקים לנו אבטחה נוספת לדוגמא מנעול כספת עליון, סוג מנעול זה הוא מנעול שמיועד גם לדלתות ולא רק לכספות כמו השם שלו. מנעול זה ניתן להתקין לאחר התקנת הדלת והוא מנעול אשר לא ניתן לראות מבחוץ. מנעול זה מותקן על הדלת ונכנס עם 3 בריחים נוספים לתוך המשקוף.

דוגמא נוספת, מנעול חבוי, מנעול חבוי הוא מנעול אשר ניתן להתקין גם כן לאחר ההתקנה והוא מתאים מאד לחלונות או לדלתות הזזה שהם בעלי מנגנון נעילה פחות איכותי משל דלתות הבית שלנו. מנעול זה מותקן בפנים הבית ולא ניתן לראות אותו מבחוץ. מה שנותן לנו עוד הגנה מפני פריצה ועבור הפורץ הוא מעלה את רמת הקושי בעת הפריצה.

 

בעיות נפוצות במנעולים שיובילו אותנו לבצע תיקון למנעול

לאחר שהבנתם איך עובד מנעול ואיזה סוגי מנעולים יש לנו בשוק כיום. כעת, הגיע הזמן להסביר לכם מה יכול לגרום למנעול שלנו לצאת מכלל שימוש או לפחות לצאת מתפקוד תקין. חשוב להבין מה סוג הבעיות שיכולות להוות נזק למנעול שלנו משתי סיבות עיקריות והן: הראשונה, כדי שנדע לאבחן מה מקור הנזק והשנייה כדי שנוכל למנוע מאותה הבעיה לקרות בעתיד. הבעיות המוכרות הן:

 

פריצה אלימה:

פריצה אלימה היא סיטואציה כלל לא נעימה. פריצה אלימה מתבטאת בעיקר בסימני האלימות שהדלת שלנו חווה לאחר הפריצה שלה. לרוב הגנב השתמש בכלים כבדים וחזקים כמו פטיש, לום, כלי ניסור או כלי קידוח. בעזרת כלים אלו הוא יבצע את הפריצה לבית שלנו. כלים אלו משאירים אחריהם הרבה מאד נזק לדלת שלנו במקומות שונים כמו: במנגנון הנעילה, בצירים, בידית וגם בדלת עצמה. לאחר שחווינו פריצה אלימה בבית שלנו חשוב לבצע תיקון לכל אחד מהמנגנונים הללו כדי להבטיח את החזרת הביטחון והשקט לחיינו.

בנוסף, במידה וגם חוויתם רק ניסיון פריצה שלא צלח חשוב גם כן לוודא שלא קיים נזק מסויים באחד ממנגנוני הדלת שלכם. משום שגם ניסיון פריצה יכול להוביל לבעיות רבות. כידוע לכם או לא, מנגנון תקול בדלת שלנו יכול להוביל לדלת שלנו להינעל ללא אופציית פתיחה.

 

גוף זר:

גוף זר היא סיטואציה שבה לכלוך, אבק או כל חפץ אחר נכנסים לאחד ממנגנוני הדלת שלנו ומהווים לו בעיות מסוימות. לרוב סיטואציות כאלו יקרו בדלתות חוץ (דלת הכניסה או הדלת האחורית) משום שהן חשופות יותר ללכלוך ואבק שמגיע מחוץ לבית שלנו. אך במידה ויש לכם ילדים בבית, הסיטואציה הזאת כבר נעשית מוכרת מאד בכל דלתות הבית. זה כלל לא סוד שילדים אוהבים לשחק ולהשתולל ובמיוחד עם דלתות. הכנסת חפצים לתוך הדלת שלנו בבית היא משחק אהוב מאד על ילדים אך הוא יכול להוות נזק רב. המנגנונים שיכולים להינזק הם הצירים, הידית ומנגנון הנעילה.

לכן, במידה ואתם חשים כי הידית או הצירים שלכם התחילו לעבוד בצורה איטית וקשה יותר יכול להיות שגוף זר נכנס והתיישב עליהם והוא זה שמפריע להם בתפקוד. במקרה של גוף זר שנכנס לתוך מנגנון הנעילה שלנו זה סיטואציה כבר יותר מסובכת. כמו שהסברנו לכם קודם לכן, בתוך כל מנעול ישנם פינים שאחראים על פתיחת המנעול שלנו. במידה ונכנס גוף זר לתוך חור המנעול הוא יכול להוות נזק רק לפינים שלנו ובכל להוציא אותם מכלל שימוש. במיוחד אם אנו ממשיכים להכניס את המפתח לתוך חור המנעול אנו יכולים לדחוף את הגוף הזר פנימה עמוק יותר.

 

מנעול שבור או עקום:

סיטואציה של מנגנון שבור או עקום היא נפוצה מאד. אם ידעתם או אם לא ידעתם מנגנוני הדלת שלנו מחוברים זה לזה ועובדים בצורה מסונכרנת אחד עם השני. לכן, כאשר יש לנו מנגנון מסוים שעובד בצורה לא תקינה הוא יכול להשפיע על שאר מנגנוני הדלת שלנו גם לעבוד בצורה לא טובה. לכן, ברגע שאתם חשים כי ישנו מנגנון עקום או שבור בדלת שלכם חשוב מאד לדאוג לתקן או להחליף אותו.

לדוגמא, במידה ויש לנו ידית שפועלת בצורה עקומה היא יכולה להשפיע ישירות על מנגנון הנעילה של הדלת שלנו ולהוביל אותו להתעקם גם כן. מנגנוני הדלת שלנו יכולים להתעקם או להישבר בגלל מספר סיבות כמו: בלאי, טריקות דלת, מכות הולכות וחוזרות מהקיר הסמוך, מכה חזקה מרהיט כבד בזמן הובלה ועוד.

 

עייפות החומר:

עייפות החומר זה ביוטי מדויק במתאר בצורה מושלמת את סוג הבעיה הזאת. עם זמן כל גוף בטבע, גוף חי או דומם מאבד מהחיוניות שלו. כמו גוף האדם שהולך ומזדקן כך גם הדלת שלנו. הזמן עושה את שלו לדלת שלנו ולמנגנונים השונים שלה. כמו שהסברנו קודם לכן, מנגנוני הדלת עובדים בצורה מחוברת ומסונכרנת ולכן הם משפיעים אחד על השני גם במקרה כזה של מנגנון ישן ועייף. במקרה של מנגנון ישן אין יותר מידי מה לעשות איתו חוץ מלהחליף את אותו המנגנון הישן עם מנגנון חדש.

 

תיקון מנעולים

כאשר אנו חווים בעיה מסוימת במנעול הדלת שלנו חשוב שנקרא למנעולן מקצועי שיבוא לאבחן את הבעיה ולהביא לפתרונה. חשוב מאד לא להזניח בעיה בדלת שלנו משום שהיא יכולה להוביל לבעיות נוספות שיגמרו בדלת תקועה שלא ניתן לפתוח אותה ללא פורץ. לעיתים, תיקון של המנעול שלנו לא יהיה הפתרון היעיל ביותר משום שאם מדובר על מנעול ישן הבעיה יכולה לחזור על עצמה. ולעיתים פשוט עדיף לקנות מנעול חדש ולהחליף אותו. את כל השאלות והתהיות הללו מנעולן מקצועי יוכל לעזור לכם לפתור ולהבין מה הכי נכון עבורכם ועבור הדלת שלכם.

חשוב להיעזר במנעולן מוסמך ומקצועי לשם טיפול בדלת שלנו. כיום בשוק ישנם מגוון רחב מאד של מנעולנים חלקם מקצועיים ומוסמכים אך חלקם גם חובבנים ויכולים להיות גם נוכלים. חשוב לוודא שאנו בוחרים במנעולנים מקצועיים כדי להבטיח עבודה מקצועית ואחראית.

כדי לוודא שאנו נעזרים במנעולן מקצועי אנו יכולים לבצע מספר בדיקות כמו:

  • חוות דעת: חוות דעת הן חשובות מאד כדי להבטיח שאנו לא סתם בוחרים מנעולן שמצאנו את המספר שלו ברחוב.
  • מסמכים ותעודות: הצגת תעודות הכשרה תספק לכם מידע על סוג הכשרתו, שנת ההכשרה ומקום הלימוד. בנוסף, ניתן לבקש גם תעודת יושר שמראה שאין לו עבר פלילי וניתן לבקש להציג גם רישיון מנעולן (חשוב לוודא שהתמונה על הרישיון היא שלו).

 

לסיכום:

ישנם מקרים רבים בהם נרגיש כי דלת הבית שלנו כבר לא מתפקדת באותה צורה חלקה כמו בעבר. חשוב מאד שלא נזניח את תיקון הדלת כדי לא לגרום לה לבעיות רציניות יותר. חשוב להיעזר במנעולן מקצועי.

אודות המחבר

עו"ד פלילי סיוון כהן
עו"ד פלילי סיוון כהן

נעים מאוד, עורכת דין פלילי סיוון כהן. את הדרך שלי בתחום המשפט הפלילי התחלתי עוד כשהייתי סטודנטית. צברתי ניסיון משמעותי במשרד עורכי דין מוכר, וזאת עד לפתיחת משרד עריכת דין פלילי עצמאי. כיום, אני מנהלת משרד עצמאי בתחום משנת 2011 ומעניקה שירות משפטי מקצועי ואישי בתחום הדין הפלילי. המשרד נותן לכל לקוח שלנו ליווי אישי וצמוד, החל משלב החקירה ועד לסיום ההליכים. ליווי ללא רבב הכולל: ניהול תיקי הוכחות, עררים וערעורים, ייצוג בהליכי מעצר ועוד. השירות שאנו נותנים הוא שירות מסור ומקצועי ללא רבב. נוסף על כל אלה, אני בעלת תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת בר אילן.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

תיקון מנעול לדלת חוץ

לרבים מאיתנו קרה הסיטואציה שדלת החוץ שלנו הפסיקה לעבוד בצורה חלקה וטובה. פתאום נהיה מלחמת עולם להכניס את המפתח לחור המנעול, לסובב אותו כדי לפתוח

תיקון מנעול לפלדלת

למי מאיתנו לא הייתה בעיה מסוימת בדלת הפלדלת שלנו בבית. גם לכם נהיה קשה להכניס את המפתח לחור המנעול ולסובב אותו כדי לפתוח את הדלת?

תיקון מנעול לדלת זכוכית

גם לכם התחילה בעיה במנגנון הנעילה של דלת הזכוכית בבית שלכם? גם אצלכם משהו לא עובדת באותה קלות בזמן הפתיחה והסגירה של הדלת? גם אצלכם

תיקון מנעול לדלת רב בריח

לעיתים אנו מגיעים לזמן בו אנו מבינים שמנעול דלת הרב בריח שלנו כבר לא עובד כמו בעבר. גם לכם נהיה קשה יותר ויותר לפתוח ולסגור

תיקון מנעול לדלת שריונית חסם

גם אתם שמים לב שבזמן האחרון דלת שריונית החסם שלכם עובדת בצורה קצת פחות חלקה מהעבר? שמנגנון הנעילה שלכם עושה לכם יותר בעיות מבעבר? גם

תיקון מנעול לדלת אלומיניום

גם אתם מרגישים בזמן האחרון שדלת האלומיניום שלכם מתחילה לעשות לכם קצת יותר בעיות מבעבר? גם אתם מרגישים שכל פתיחה או סגירה של הדלת שלכם

תיקון מנעול לדלת פנים

פעמים רבות אנו יכולים להגיע למצב שאנו מרגישה שדלת הפנים שלנו בבית כבר לא מתפקדת באותה צורה כמו בעבר. אם זה כי היא לא נפתחת

תיקון מנעול צילינדר

האם גם אתם חשים שיש לכם בעיה מסוימת בדלת שלכם ושהמנעול שלכם כבר לא עובד באותה צרוה חלקה וטובה כמו בעבר? האם גם אתם חשים

תיקון מנעול בעסק

גם לכם מרגיש שבתקופה האחרונה דלת העסק שלכם מתחילה לשחק אותה קשה להשגה? גם לכם יש את החשש שמה בוקר אחד תבואו לפתח העסק שלכם,

תיקון מנעול כספת עליון

הבית שלכם צריך להיות מוכן ובטוח עבורכם ועבור יושבי הבית היקרים שלכם. תפקידו של מנעול הכספת העליון הוא להוות שמירה נוספת על הדברים החשובים שיש